Пачки и списъци с имена открити в кметски "джобове"

Бум на държавници, спипани за купуване на вот
400% увеличение на престъпленията, свързани с манипулиране на избори
Бум на кметове, сгащени за купуване на гласове и манипулиране на избори, наблюдаваме през последната година. Списъци с имена и пачки с различни валути откриват ченгета в колите и домовете на управници из цялата страна.
Последният случай е с кмета на Сандански Атанас Стоянов, издигнат от партия ВМРО. Той бе спипан след сигнал за купуване на гласове в района на ул. "Георги Кирков" в село Ново Делчево, общ. Сандански, навръх изборния ден. Информацията бе потвърдена от директора на Областната дирекция на МВР - старши комисар Георги Кандев. Автомобилът на Стоянов, избран за кмет през 2019 г. като кандидат на коалицията "Обединени патриоти", бе спрян за проверка, а в жабката му бе открит плик с 2240 лева и списък с имената на местни жители и цифри срещу тях. Кметът казал на ченгетата, че пликът е подхвърлен. Стоянов бе задържан за срок до 24 часа, но вече е на свобода. Прокуратурата не откри достатъчно доказателства, за да бъде удължен арестът му и да му бъде повдигнато обвинение.
Часове след ареста на Стоянов бе арестуван и кметът на санданското село Склаве Павел Пъхнев.
Само два дена по-рано, на 12-и този месец, при специализирана полицейска операция за противодействие на престъпления против политическите права на гражданите униформени заловиха кмета на плевенското село Комарево и неговите син и брат. При претърсването в дома им бяха открити списъци с имена и марихуана. Разследването за участието им в търговия с вот продължава.
Тази участ застигна и кмета на Симеоновград Милена Рангелова една седмица по-рано. На 4-ти този месец след разследване за манипулация на гласовете за последните избори уликите отведоха органите на реда към съпруга и сина на кметицата на Симеоновград. Те бяха задържани за купуване на вот, а при обиск в дома им бе открита голяма сума пари и списъци с имена, това потвърди пред журналисти вътрешният министър Бойко Рашков. Тогава съпругът на кметицата твърдо отрече да е намерено каквото и да е било в жилището им, а Рангелова отказа да коментира акцията, докато тя не приключи. Разследването продължава и предстои да се установи дали кметското семейство е замесено в престъпленията, които доказателствата сочат към момента.
Някои от кметовете си намериха "допълнителна работа" и преди миналите избори, които се състояха на 11 юли. Дни преди вота бяха заловени още двама държавни служители.
Кметът на община Гурково, област Стара Загора, Мариан Цонев и синът му бяха арестувани за предлагане и даване на имотна облага на хора с цел да ги склони да гласуват за определена политическа партия и кандидат. Тогава бяха извършени множество действия по разследването - разпити на свидетели, включително над 10 души пред съдия, претърсвания и изземвания в населени места в област Стара Загора. Намерени и иззети бяха парични средства в размер на 10 000 лева и списък с имена. По време на разпитите свидетелите разказаха, че Цонев е събирал местните хора и им е предлагал по 50 лева, за да гласуват за конкретна политическа партия и кандидат. Над 20 души потвърдиха, че са получили сумите за вота си на масово раздаване на пари в махалата. Цонев и синът му освен пари срещу вот предлагали на местните и разрешаването на проблеми с регулация на имоти и изграждане на водопроводна мрежа. На всичкото отгоре били отправяни заплахи към тях при несъгласие.
Ден по-рано показно закопчаха кмета на морското селце Бата Георги Георгиев. Той бе арестуван при акциите на полицията срещу манипулиране на вота. Близо 23 часа е държан в районното управление на полицията в Поморие. След като не са били намерени доказателства, е пуснат за свобода. На брифинг в Бургас Георгиев показа и списък с гостите на сватбата на дъщеря му, заради който по неговите думи е бил задържан. Районният съд в Бургас излезе с решение, че кметът е неправомерно задържан.
През 2019 г. такъв късмет не успяха да извадят кметът на Несебър и кандидат за нов мандат Николай Димитров и още четирима души - общински съветници и кандидат за кмет на Св. Влас. Те осъмнаха с обвинения за участие в организирана престъпна група с цел изборна търговия. За ръководител на групата бе сочен Димитров, който е разпределял и контролирал дейността на участниците. Това стана ясно по време на брифинг на Специализираната прокуратура и КПКОНПИ. Основна цел на групата е била да спечелят предстоящите местни избори, като за целта е било необходимо осигуряването на 7000 гласа за конкретен кандидат. Членовете й са подготвяли и раздавали пари срещу осигуряването на гласове на местния вот.
Да завършим, откъдето започнахме - в Санданско. През 2016 г. бе арестуван кметът на село Ново Делчево Валентин Апостолов. Той бе арестуван за 24 часа, защото в колата му бяха открити списък с имена, рекламни материали и пари. Тогава Апостолов даде обяснението, че парите са негови и на местния футболен отбор. Листът с имената пък бил на хора, на които обещал да им свърши някаква работа. По тази причина били с кодови названия като Трактор или Нивата, съобщи тогава Би Ти Ви. Той бе пуснат поради липса на доказателства.
Само в последните месеци на тази година увеличението на водените досъдебни производства против политическите права на гражданите е 400%. То е регистрирано от Дирекция "Координация и информационно-аналитична дейност", съобщават от МВР.