Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/10396723 www.bgdnes.bg

Хари Хараламбов, Съюз на слепите: Двойно по-трудни са ни изборите 2 в 1

 

Няма гласов софтуер, проблем е и намирането на придружител 

"Изборите 2 в 1 са двойно по-трудни за хората с увреждания. Нужни ни бяха двойно повече усилия. От последното гласуване не е направена нито крачка напред, за да се улесни изборният процес за нас."

Това заяви пред "България Днес" Хари Хараламбов, председател на Регионална съюзна организация - София, към Съюза на слепите. Той обясни, че една от най-големите трудности продължава да е намирането на придружител в деня на вота, тъй като така и не е реализирана отдавнашната идея изборните машини да говорят и така незрящите да могат да гласуват самостоятелно.

Реклама

"Когато кажем, че не можем да си намерим придружител, много хора не го разбират как така няма кой да дойде с нас. Това не е като да питаш някого кой е номерът на идващия автобус и той, ако има желание, да ти каже. Тук говорим все пак за доверие - трябва да е близък човек, на когото да довериш двата си гласа. После идват другите ограничения, които допълнително затрудняват избора. Един човек не може да е придружител на повече от двама души с увреждания. Не трябва да е партиен представител, както и член или наблюдател в избирателна секция. Както виждате, кръгът се стеснява. Отделно този човек вероятно ще иска първо да гласува в своята секция и после да дойде да ме придружи. Хората казват: "Кой толкова ще излъже сляп човек?". Отговарям им: "Всеки може да го направи". Гласуването е нещо важно и трябва да се подходи отговорно", разясни битката на хората с увреждания у нас Хараламбов.

"При преминаване на по-високо технологично гласуване можеше да се помисли машините да разполагат с гласов софтуер. С такъв са телефоните и компютрите, които ползваме. Може при натискане на определено квадратче да се казва името на партията или кандидата. За да се запази тайнството на вота, може да се използват слушалки, но трябва да има изход за тях на машината. Това ще е много удобно. За нас като равноправни граждани трябва да се помисли как да гласуваме", преповтори идеята си отпреди няколко месеца мъжът, който е юрист по образование. Той добави, че проблемите стоят не само пред слепите, но и пред слабо виждащите хора.

"Машината издава разписка, но тя се пуска в урната и няма копие. Така слепият не може да си я запази и да я покаже на трето лице, за да види дали правилно и според неговите указания е гласувано. Няма гаранция, че придружителят прави това, което иска избирателят. Много хора ще си кажат: "Ти нали си избираш придружител, на когото имаш доверие". Не казвам, че ще ме излъже, но пред другите граждани този проблем не стои. На тях изобщо не им се налага да търсят придружител. Въпросът не е само в доверието. Може по неволя придружителят да сгреши и нищо не може да се направи, за да се поправи. Дори няма да разберем. Гласът ни е изцяло в ръцете на придружителя", припомни още Хараламбов, който е завършил средно образование в специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов" във Варна.

"Проблемът в България е, че има прекалено много кабинетни плъхове, които не влизат в реалния живот. Те седят и мислят как да защитят хората с увреждания, като пишат някакви свръхдемократични глупости и си мислят, че са демократи. А реално не ни помагат по никакъв начин, защото не са се допитали до нас от какво имаме нужда. Аз съм юрист, но няма да седна сам да пиша закон за виното, а ще се допитам до винарите и производителите, защото те знаят какво е важно за бранша. При нас ситуацията е сходна и затова страдаме от години", добави емоционално председателят на Регионална съюзна организация - София, към Съюза на слепите.

Хараламбов изрази надежда, че след тези избори ще бъде съставено редовно правителство, което да приеме нови закони. И те да бъдат в полза на хората с увреждания. "Имаме надежда, че няма при всеки вот да си повтаряме едни и същи проблеми. Затова продължавам да съм от хората, които ходят да гласуват", добави младият мъж, който всеки ден води битка с живота и тежката бюрокрация в страната ни.

Реклама