Реклама
https://betatest.bgdnes.bg/bulgaria/article/10396615 www.bgdnes.bg

Големият актьор Васил Михайлов: Съжалявам, че подписах конституция

Депутатите да получават колкото е средната работна заплата

"Искам да се извиня на хората, че като депутат подписах конституция, която не гарантира демокрацията. Звучи профански, но ние сме лидерска демокрация на изпълнителната власт. Като приказката за каруцата и коня. Защото какво значи демокрация? Ред, зачитане на законността, на мнението на другия. А в момента никой, дори и самите управници, които създават законите, не ги спазват. Значи по тази тема въобще няма място за анализ. Трябва да имаме по-строги закони, докато се оправи обществото." Това сподели мъжкарят на родния Бродуей, както наричат голямата ни звезда Васил Михайлов.

Вече на 83 г., актьорът легенда продължава да е мъж с достойнство. Куца, недовижда, задъхва се от вечния сценичен прах, но си носи болежките изправен. Дори неизменният му бастун изглежда по-скоро като атрибут на натрупал опит аристократ, отколкото на обрулен от съдбата нашенски пенсионер. Впрочем бастунът е само за реалния живот. Не е за вярване, но на сцената не се нуждае от опората му. Излиза и играе като за последно. Михайлов се изкуши, като влезе във Великото народно събрание, за което в някаква степен днес не съжалява и смята, че е можел да направи повече.

Реклама

"Аз съм ляв по убеждение, но не съм бил член на БСП. Като бях депутат, Мони Паси ми казваше: "Вие, левите, се борите да няма бедни, а ние, десните, се борим всички да бъдат богати." И сега, колкото пъти го видя, го питам: "Мони, какво става с оня въпрос, бе? Кога ще станем всички богати?" Някои забогатяха, но всички богати няма да станем. И все ми се иска да кажа на бъдещите управляващи: "Хора, ние ви избираме, за да правите закони, правила, система, по която да работим и живеем, да развиваме икономиката. Вие сте там за това, а не да ми се явявате всеки ден по телевизията и да ми давате акъл как да живея", категоричен е Михайлов. Според него депутатите ще започнат да работят, когато изравнят заплатите им със средната за страната. "Тогава ще искат да работят, за да си ги вдигнат", смята екранният Петко войвода.

Самият той е имал възможност да промени много в културата, ако беше станал министър. "Имаше такъв период, да. Преди години Стефан Цанев беше казал: "Дайте ми 10 комунисти като Васил Михайлов и ще оправя България!" Не, мина ми вече времето за това. Знам си силите, ако аз тръгна сега да правя такова нещо, ще умра. То така и така ще се мре, но като не можеш нещо да свършиш, ако не вярваш, че с хората си можете да го направите, защо да отиваш там. А иначе политиците от години ни уверяват, че всички са маскари. Неслучайно преди години българският чорбаджия, ако имал петима синове, ги записвал в различни партии, за да бъде винаги добре", казва актьорът.

Въпреки всичко човекът, изиграл "големи българи, дето са паметници" - от хан Кубрат и Крум Страшни, през капитан Петко войвода до Стамболов и Стамболийски, завършва позитивно: "Най-много от всичко обаче ме боли, че сме разделени, че бягат младите от България. Но аз съм си тук и никога не ми е минавала тази мисъл през главата". И продължава да играе, дори в пандемия. "Странно ми е, като гледам тези хора срещу мен с маските на лицата, като паметници са, не виждаш смеят ли се, плачат ли. Но пък сме тук, заедно. И аз искам да благодаря на тези хора", казва Васил Михайлов, когото хората наричат Войводата.

Реклама
Реклама